Only an administrator can add new users.

#SMARTAF: Jak si nastavit cíle a předsevzetí

#SMARTAF: Jak si nastavit cíle a předsevzetí

Hořká pravda 0 comments by

Je to tady.

Novej rok, s předsevzetími se roztrhl pytel, a tak by asi bylo vhodné napsat nějakých pár tipů k tomu, abyste je konečně dotáhli do konce.

Původně jsem chtěla psát něco děsně sarkastickýho, aby to třetinu pobavilo, třetinu nakoplo a tu poslední část nasralo.
Jenomže poslední dobou je v mém životě sarkasmu až až, takže spíš dneska zůstanu seriousAF (zas to nebudeme přehánět, Blanko) a přidám pár bezhumoroidních nejen novoročních tipů, díky kterým vyděláš miliony, dostaneš práci snů, najdeš toho alfa samce, o kterém ti kartářka vyčetla že TEĎ UŽ URČITĚ PŘIJDE či samyci, se kterou konečně vyplodíš na svět to božské dítě s těmi nejlepšími geny co v sobě nosíš.
A nebo ti to pomůže vytesat tělo natolik,  že v létě budeš tak sexy, až po tobě borci a borkyně budou chtít autogram a ne jak posledně, kdy jsi podepisoval/a u vody leda tak lejstro u pokuty za parkování.

Princip S.M.A.R.T.

Tento princip dodává tvým cílům strukturu. Díky pěti bodům (každý se ukrývá za jedním písmenkem) musíš rozplánovat každé předsevzetí do detailů, takže se zaměřuješ nejen na cíl jako takový, ale zároveň podrobně sleduješ i cestu, jak se k němu dostat.

S. – Specific (specifický, konkrétní)

Čeho přesně chceš dosáhnout? U konkrétního cíle je daleko větší pravděpodobnost dosažení, než u obecného.
Polož si následujících pár otázek:
Co přesně? Alias ne ,,Zhubnu“ ale ,,Shodím 6kg“
Jak?
Konkrétní způsob, jak toho dosáhnu
Kdy?
Alias časové okno
S kým?
Půjdu do toho sama, nebo budu mít parťáka?
Podmínky, omezení?
Podmínka například: koupím si permanentku tam a tam, omezení: Narozeniny kamarádů, abyste věděli kdy vás čekají nějaké překážky
Proč?
  Proč to všechno podstupujete? Kvůli zdraví? Kvůli lepšímu pocitu?

M. – Mesurable (měřitelný)

Tady přichází můj lehce nadržený vnitřní hlas při vidině všech těch grafíčků, tabulek a rozepisování

Je třeba si do cílů zapsat něco, u čeho budete moct konstantně sledovat progress, ať se děje co se děje.
Může to být 5 porcí ovoce a zeleniny denně, může to být 7 uběhnutých kilometrů za týden, 3-4x návštěva fitka týdně nebo každý měsíc -10cm na obvodech.. Prostě něco, u čeho uvidíte, že se nějakým způsobem posunete ať už máte v hlavě jednorožce, nebo jste nasraní až na půdu.

A. – Attainable (dosažitelný)

Je tvůj cíl vůbec dosažitelný? Jasně, říká se, že cokoliv si usmyslíš a hodně si to přeješ, vyplní se to. Ale zas asi zůstaneme nohama při zemi, obzvlášť pokud jde např. o novoroční předsevzetí – i když se to nezdá, je to relativně krátký časový úsek. Takže dávat si za cíl během něj zvýšit svůj plat o dvacetinásobek, nebo zhubnout 70kg bez toho, aniž byste si uřízli nohu, nebo ze sebe sedřeli kůži a jedli jen salát na salátu, je asi trochu mimo mísu.
Akorát tím budete zklamaní nebo naštvaní.
Na druhou stranu to neznamená, že byste si měli dát za cíl něco, co zvládnete pomalu lusknutím prstu, bez nějakého extra úsilí. Nejste zas žádný sádla!

R. – Relevant (relevantní)

Pasuje tvoje předsevzetí do tvého života? Je vůbec reálné, aby sis po dosažení něco takového udržel?
Cíl, který si určíš by měl být v souladu s hodnotami, které jsou pro tebe cennější. Rodina, práce (pokud se to práce netýká), škola.. Například 6x týdně dvoufázových tréninků (i kdyby s tím byly výsledky o jakých jsem nesnila) by mi asi nezapadlo do rozvrhu letního semestru a možná bych měla pořádný gainz (s extra nasypem kor), ale taky by mě dost možná vyhodili ze školy.. A to uplně nechci.

T. – Time bound (Časově vymezené)
Vnitřní já se opět chvěje a vytahuje zvýrazňovače
Souvisí s M – počet uběhnutých kilometrů spojíte s časovým intervalem. „Minicíle“ rozepsané do týdnů, měsíců, dnů, které vás donutí se na všechno nevykašlat a nedělat nic na poslední chvíli.
Navíc si díky nim zvyknete na jakousi rutinu a s každým dalším úsekem bude dosažení jednodušší psychicky i fyzicky, což zabrání tomu, abyste to jen tak vzdávali.
Díky „T“ uvidíte o kolik jste se posunuli od začátku a v číslech rozeznáte svůj dosavadní progress.

Takže, pokud jste si dali nějaké předsevzetí do Nového roku, zkuste si je trochu podrobněji rozepsat, přidat nějaké mezibody, nastavit časová okna a upřesnit podmínky. Vypiplejte si to do sebemenších detailů a uvidíte, že jich dosáhnete daleko víc, než kdybyste si dali jen cílovou rovinu a nic víc.

Hodně štěstí bobani!
B.

About author

Related articles

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Comment

Napsat komentář