Only an administrator can add new users.

Aspekty tréninkových plánů (I.?)

Aspekty tréninkových plánů (I.?)

Hořká pravda 2 komentáře by

Jeden z nejčastějších dotazů ohledně trojboje se týká tréninkových plánů. Jaký je ten nejlepšíkterým začítse kterým dosáhnete těch petstotisic vysněných kil v součtu apod.
A i když často odkazuji na Canditův lineární program, protože já s ním výsledky měla skvělé, může se stát, že další člověk, i kdyby postavou a výkony identický, vytěží z tohoto programu velký kulový.
Jak sestavit ideální tréninkový plán je téma na poměrně rozsáhlou knihu (a taky jich vyšlo), ale v předzkouškovém období byste místo nějaké takové 200 stránkové pecky měli spíš zalehnout ke skriptům (!), a tak se to budu snažit nějak vcucnout do pár následujících článků. Dala bych si ideálně šibeniční termín ale znáte mě.. takhle to nefunguje.

Pokud jste pouze fitness hobíci, nebo respektive patříte do skupiny, která se dychtivě nežene po nějaké trofeji a neplánujete lámat rekordy ve trojboji, oslnit v záři reflektorů na bikinách nebo dostat nad hlavu metrák s prstem v nose, tréninkový plán nejspíš nebudete hrotit tolik jako někdo, komu soutěžní termín šlape na paty.
Ale porovnat výkony s výsledky o pár měsíců vzad a vidět markantní zlepšení je lichotivé snad pro každé ego, takže pevně věřím a doufám awww Blanko cute AF , že se v těchto návodech alespoň z části najdete i vy.


Tak už dost keců, jdeme na to!
Můžete si najít na internetech podle recenzí nejlepší plán světa, ale pokud nebudete schopni ho dodržovat, kýžené ovoce vám prostě nepřinese.

Tréninkový plán by měl být:
Realistický
Musí vás aspoň „trochu“ bavit
A musíte občas počítat s tím, že bude nějakým způsobem modifikovatelný podle konkrétních a náhlých situací

Realistický:
Je třeba plánovat podle vašeho
a) cíle
b) časového rozvrhu

Cíle: Jak jsem zmínila již předtím, tréninkový plán na sexy prdýlku do bikini soutežních plavek za půl roku bude asi „trochu“ odlišný od tréninkového plánu hroudy svalů jako jsem já  LOL, která se připravuje na trojboj za 10 týdnů. U trojboje je třeba počítat s tím, že poslední týden bude spíš odlehčený, abyste na den D nebyli vycuclí jak mrtvoly, a těsně před promenádováním na podiu, s 20S/den asi nebudete dřepovat maximálky a lámat se v benchi jak v exorcistické seanci.
Časového rozvrhu: Našli jste si skvělý plán. 6x týdně dřít do morku kostí, slibující výsledky dvakrát rychlejší jak s plánem, kde trávíte v posilovně jen polovinu času. Ale zároveň máte doma haranta, chodíte do práce na 60 hodin týdně – kde pobíháte od rána do večera, protože třeba pracujete v kavárně nebo ve skladu, a poslední co si po celém dnu dokážete představit je, že 3x za celý týdenní cyklus rozdrtíte nohy do mrtě a to ani nezmiňuji fakt, že držíte low carb dietu, protože jste si přečetli horkou dietní novinku na elle.cz
..Nechci vás podceňovat, ale skoro to smrdí tím, že to buď nedotáhnete do konce nebo dotáhnete, ale potom přijdou nějaké stravovací jojoefekty, nebo se vás okolí bude ptát, jestli náhodou nejste nemocní, s upozorněním na černé šmouhy pod očima a občasný kolaps v práci.
Touhle celou story chci prostě říct, že můžete najít sebelepší plán, ale pokud neodpovídá vaším časovým a regeneračním možnostem, je velká pravděpodobnost že se v průběhu cyklu něco posere, nebo že to nepřinese kýžené výsledky, jako ostatním.
Máte čas jen 3x týdně? Však v pořádku! Tady prostě automaticky neplatí, že čím víc tím líp. Tréninkový plán, pokud kvůli němu nechcete obětovat/upravovat celý svůj dosavadní koloběh (do kterého ale nepočítám válení u seriálů, vysedávání v kavárnách nad dortíčkem nebo dvoufázové partyparty!) – a to teda nechcete omg – musí tak nějak odpovídat tomu co reálně stíháte. Tady chci uplně vypichnout moji svěřenkyni Týnu, která s pecičkovou technikou a mým tréninkovým plánem 2-3x týdně si posunula maximálky už o krásných 50-60kg

Zábavička?

Oukej, tím nemyslím, že je v pohodě vzít si do gymu novej díl New girl a chlámat se tam u růžových činek na bicák.
Taky tím nemyslím to, že si musíte užívat každý moment tréninku (protože veslo je peklo a tady bych ukončila diskusi), v euforii oblizovat činky a máchat rukama jak je život krásnej a jestli jo tak mi to prosim natočte , ale jít nasraná na každý trénink, protáčet panenky a proklínat tří měsíční plán nebude ten nejlepší spirit, který chcete mít.
Nejsme roboti. Potřebujeme alespoň nějakou berličku, která nás bude motivovat k tomu pokračovat. Pro někoho to může být výběr cviků, pro někoho zlepšení fyzična (no, možná jsem si to slovo právě vymyslela, ale když v zrcadle uvidíte že jste víc sexyAF než před měsícem, rozhodně vás to nakopne), nával endorfinů po tréninku, pro jiné zase fakt, že vaše předešlé PR (personal record-  maximálka) už zvládnete dvakrát, třikrát.. To je ta zábavička, o které mluvím.
To, že si trénink (ať už z jakéhokoliv výše vyjmenovaného důvodu, nebo důvodu uplně jiného, který mi koukejte napsat do komentářů!) užíváte, vede k tomu, že do tréninku dáváte ještě víc úsilí a to zas vede k lepším výsledkům – a opět se dostáváme na začátek, kdy přichází ta vlna zábavičky a máme z toho krásnou kružnici ehm tady někdo píše za 5 hodin matiku

MODIFIKOVATELNOST #FANCYSLOVÍČKA

To je přesně ten třetí bod, který spojuje ty předchozí dva. Díky němu si užijete trénink a zároveň zůstanete nohama při zemi.
Každému se občas v rámci těch týdnů, po které plán trvá, stanou nějaké nečekané události.
Rodinná oslava. Zubař. Rodičák. Zkoušky. Nemoc. Meeting v práci. Prostě situace, které si asi dopředu na pět měsíců úplně nevypíšete.
Proto je důležité sestavovat plán takový, u kterého je možné se i částečně přizpůsobit i na poslední chvíli bez toho, aniž by vás to vykolejilo, nebo jste měli chuť do naprosto vzdát.
Extra (pod)body -> Stres – Zkouškové za dveřmi. Rozvod. Úmrtí v rodině.. I když můžete ovlivnit naprostou většinu aspektů ovlivňující cvičení, tohle prostě neovlivníte nijak. Stres ovlivňuje regeneraci, vaše psychika je mimo a poslední co si v tu chvíli dokážete představit je trhání rekordu na mrtvolu nebo nadhoz. I tohle je faktor, který je třeba brát v úvahu a případně ho probrat s trenérem, aby ho do vašeho programu zahrnul. Stejně tak jako Energie – čtvrtek mám momentálně nejnáročnější z celého týdne, ale zároveň je to den, při kterém trénink ještě večer stihnu. Jsem ale unavená, takže si nikdy neplánuji tahat milionové bomby pecky a raději si předem připravím trénink, kde třeba piluji techniku, cvičím malé svalové skupiny nebo dělám cviky s vlastní vahou.

SUMA SUMÁRUM
Ideální plán pro všechny prostě neexistuje. Je toho toho tolik, co je třeba zahrnout, ať už aktuálně, nebo v průběhu celého plánu.
Nejsme stroje, kteří zvládnou vše na povel a vypnou se, pokud příkaz skončí.

Takže tak. Tohle (a mnohem víc, což na kousky přidám zase příště) jsou věci, které zahrnuji v trojbojařském koučinku, momentálně opět posledních pár míst volných!

Pusu!
B.

About author

Related articles

2 komentáře

  1. Topácký článeček a svatá pravda. Někdy mám pocit že spíš ve „špatných“ kružnicích (aka křeček v kolečku) se motají hlavně nováčci tím, že zkouší všemožné způsoby a tipy na to, jak dosáhnout svých vysněných „geinzz“ a „glůts“ (nejčastěji články typu – „magický zázrak na nabírání od čarodějnice Evelíny“). Ale kdo v takových chvílích nebyl, že..:D

    A všechno nejlepší k svátku!! <3

    • Díky dík (a díky dík za přání <3) přesně tak - když si vzpomenu jak moc jsem to řešila na začátku 😀 uplně to až znechutí, protože nevíš co máš dělat aby to bylo nejefektivnější, a potom jak blbec chodíš dvoufázový tréninky a je ti to k prdu. 😀

Leave a Comment

Napsat komentář